Díl první, tedy, Antivir – co dělat, a co naopak nikdy nedělat. A nebyl bych to já, abych to nevzal vzhůru nohama.
Většina z vás už se nějakým způsobem prala s „rychlostí počítače“. Byť je to něco, co technicky vůbec nedává smysl [Ten malý krám, jak jsem už povídal, pracuje tak rychle že si to člověk ani nedokáže představit. I nejlevnějšímu počítači něco tak příšerně nudně dlouhého jako milisekunda připadá dlouhé – rozvedu. Běžný počítač, resp. jeho „mozek“ dnes pracuje na frekvenci, a zjednodušme si to, třeba 2Ghz. 2Ghz = 2 Giga hertzy = 2 miliardy operací za sekundu. Znamená to, že v něm klikne 1x za půl nanosekundy… Takže než si ukoušete nehet, zvládne přečíst všechny papíry na úřadě a přehledně je roztřídit do strukturované databáze, na rozdíl ode mě.], pocitově se to projevuje tak, že na něco kliknete, a ten prevít jakože nic nedělá, než udělá to co chcete. Nebo dlouho otevírá soubor, nebo… já nevím co, všichni si to dovedete představit.
Co nikdy nedělat?
Nikdy by jste neměli věřit někomu nebo něčemu, co tvrdí že dokáže automaticky zrychlit PC, něco na něm upravit tak aby byl rychlejší nebo lepší. Kdyby to bylo takhle jednoduché, nemuselo by se to řešit jinak.
A to je bohužel dost čaté, jsme za takové rádi že, i náš manager pro styk s koncovými zákazníky je nadšený, protože je to přímá cesta k někomu, kdo vám s tím pak opravdu pomůže.
SW na vyčištění počítače
Spoustu lidí pak napadne, že by mohli „na internetu“ najít nějaký ten software, protože internet je přece plný toho bezpečného skvělého softwaru, který by ten počítač mohl zrychlit, ne?
No, a tak vlezou na internet – rozuměj seznam.cz v tom horším případě, google.cz v tom lepším – a napíše tam „zrychlení počítače“.
A tohle je už kámen úrazu. Výsledky se nesnaží reflektovat to nejlepší řešení, takže namísto, aby na vás vyskočil nějaký odborný článek, který se celou tematikou zabývá, vyskočí na vás blok dementních reklam odkazujících na SW s pochybnou kvalitou.
Ale protože, co by se mohlo stát, skočím po prvním který to ukáže – to je přece ten nejlepší, řadí se to od nejlepšího – ne, řadí se to od toho, kdo za tu cenu cvaknul víc než ten pod ním… a stáhnu software (třeba)…
CCleaner
Úžasná věc, má to v ikonce smeták – úspěch zaručen.
Ale ejhle, tenhle nástroj má za úkol víte co? Po měsíci vás donutit přijet k nám na prodejnu s „ještě víc zasekaným počítačem“ a nechat na něm udělat čistou instalaci – protože se Windowsům, které to v dnešní době umí dost dobře, začne motat do registrů/defragmentace/indexování/*, a je po počítači.
Tzn. tímto odstavcem chci říct jedno. Žádný zázrak, který něco vyčistí líp než systém samotný NEEXISTUJE. Je to blud, přelud, který přetrval z dob Windows XP a plotnových disků, kdy něco podobného jako defragmentace mělo smysl a reálně opravdu (o 20ms) zrychlilo PC.
Nedělejte to, jestli podobnou zběsilost už v PC máte, odinstalujte to a žijte dlouho a blaze.
Pokud chcete PC zrychlit, jsou k tomu jiné, vyzkoušené/osvědčené a funkční postupy a ano, tušíte správně, stojí to prachy.
Víc třeba v dalším díle.
Co dělat?
Antiviry, to je rozsáhlé téma. Znám osobně skálopevné příznivce všech možných řešení, příslušníky různých táborů… vychází mi to, protože se s nimi o tom nebavím. Jen co bych to udělal, zaškatulkovali by mě do jednoho z nich, a bych bych v háji – už by se se mnou nebavili „ti druzí“.
Antiviry lze jednoduše rozdělit do několika škatulek – ty za které zaplatíte nějaké peníze, ty za které zatím nezaplatí žádné peníze a ty, za které doopravdy nezaplatíte žádné peníze. A krom toho prostředního jsou OK.
Avast, AVG a další odpad
Tím prostředním – ty za které zatím nezaplatíte žádné peníze – myslím takové které je možné stáhnout, na titulní stránce jejich webu působí přímo nadpřirozeně, týden vás nechají vydechnout a pak začnou – začnou nabízet „prémiové funkce“, za které už si nechají zaplatit – ochrana přístupu na web, ochrana bankovnictví, ochrana proti početí… atp. Budu konkrétní, tohle přesně dělá třeba Avast. Těží z dříve „prestižnějšího“ antiviru, ze kterého je dnes takový odpad, že vlastně vůbec nechápu, co ho ještě drží nad vodou. Původní koncept někdo spláchnul do kanálu a na jeho pomníku vystavěl obludu. Nebrat, vyhýbat se obloukem.
Typickými příklady jsou Avast, AVG, Kaspersky – vlastně všechno co najdete, když vygooglíte „free antivirus“.
A teď tedy od mantinelu k mantinelu, a začnu těmi zdarma.
Windows Defender
Jediný antivir, který je „opravdu“ (uvozovky vysvětlí hranatá závorka dále) zdarma je ten, co už každý v počítači má, a možná o tom ani neví.
Jeho výhoda je naprostá integrace do systému (tušíte správně, že spousta komerčních antivirů, které už Microsoft do jádra OS nepustí, využívá jeho funkce k tomu, aby byl vůbec schopný počítač plně zabezpečit), žádné skryté funkce, naprostá transparentnost a poměrně solidní ochrana.
Je to Microsoft Defender, takový ten stít na liště vpravo dole někde tam, kde vám PC ukazuje, kolik za jako dlouho jdete domů z práce.
Pokud je správně nakonfigurovaný, člověk neignoruje když se mu změnou stavu ikony (trojúhelníčky, vykřičníky atp.) snaží říct že je něco v nepořádku, pokud je i systém správě nakonfigurovaný = uživatel není „lokální správce“ ale běžný uživatel bez oprávnění – tak vlastně funguje skvěle a nemusí vás stát nic. Už jste za něj zaplatili, zaplatili jste tím, že jste si přímo nebo nepřímo koupili operační systém.
[Nebudu vám nic nahrávat, Defender je pro Microsoft zlatý důl na informace – miliony uživatelů tenhle produkt využívá a Microsoft si ze všech PC nechá poslat anonymní statistiky které jeho „free/zdarma“ politiku s přehledem zaplatí, a nejen tyto informace pak využívá ke zlepšování nejen tohoto Antiviru, ale hlavně i jako komerční verze, za kterou pak už uživatelé solí.]
ESET
A ty komerční – mnozí se mnou budou nesouhlasit, ale bavíme se tu o antivirech „na doma“, tzn. opusťme sféru produktů za tisíce/stanice/měsíc a stoupněme si na koberec do obýváku… Jako jediné opravdu robustní řešení považuji antivir od ESETu.
Eset se nám dneska rozjel a nabízí produkty, jejichž jméno ani nedokážu vyslovit (a tím mě trochu sejří) a snaží se nacpat několik produktů do jednoho a ty vám potom nacpat jako „zvýhodněný balíček“, ale když se člověk nedá a pořídí si „ESET ESSENTIAL“ nebo dobře, „ESET PREMIUM“ (ten ale nabízí navíc jen správce hesel – není špatný… ale jsou lepší, a šifrování disku – je naprosto zásadní, ale umí to i Windows sám) dostane to nejlepší, co se dneska dá pořídit za takovou sumu, aby nemusel dětem odepřít dvě svačiny v týdnu.
Závěr
Na pár řádcích není možné téma vyčerpat. Je to opravdu takový krátká vhled do problematiky, upozornění na možné problémy a lehký návrh řešení.
Kdo by chtěl vědět víc, neváhejte se zeptat. Kdo by chtěl pomoci s nastavením PC tak, aby i s Defenderem byl tzv. v pohodě, pomůžu.